Strona główna Wydarzenia
Instytucje diecezjalneBiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» WYDARZENIA » WIADOMOŚCI - KRONIKA (71)   
M E N U

Kronika

Wyszukiwarka

Wkrótce, kalendarium

Biuletyn

Słowo na dzisiaj

Katechezy niedzielneGłówna IndeksNr stronyWyszukiwarka ...


WYSZUKIWARKA SERWISU INFORMACYJNEGO >>>Znalezionych informacji: 50 z 5284.

1 października 2009: Stalowa Wola


Biblijny Uniwersytet dla Dzieci w Stalowej Woli

Pierwszy na terenie diecezji sandomierskiej Biblijny Uniwersytet dla Dzieci ruszył 1 października 2009 roku przy parafii pw. św. Floriana w Stalowej Woli. Patronat nad tym interesującym przedsięwzięciem sprawuje Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II diecezji sandomierskiej. Comiesięczne zajęcia rozpoczęło kilkanaścioro dzieci z klas IV i V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli. Inicjatorami Uniwersytetu Biblijnego dla Dzieci są katecheci Janina i Mirosław Juśkiewiczowie oraz ks. Ireneusz Rząsa. Pierwszy wykład dla dzieci poprowadził ks. prof. KUL dr hab. Roman B. Sieroń, moderator Dzieła Biblijnego naszej diecezji. Zaprezentował w nim różne tłumaczenia Biblii m.in. Biblię w języku hebrajskim, greckim, łacińskim czy słynną Biblię ks. Wujka liczącą aż 2426 stron i ważącą prawie 4 kilogramy. Spotkania biblijne dla dzieci będą przygotowywane we współpracy ze specjalistyczną warszawską Oficyną Wydawniczą "Vocatio", która wydaje m.in. "Przewodnik dla młodych odkrywców Biblii" czy całą gamę "Biblii ilustrowanych dla dzieci". Wszechstronną pomoc dla nowych inicjatyw biblijnych w parafii, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, zadeklarował ks. dr Marian Balicki, proboszcz parafii.

W górę
Ta informacjaSekretariat Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II diecezji sandomierskiej


2 października 2009: Tarnobrzeg


Bp Nitkiewicz poświęcił szkolną kaplicę

Fot. Filip Materkowski
Fot. Filip MaterkowskiPOWIĘKSZ
W piątek 2 października o godz. 12 odbyła się uroczysta Msza Święta w nowej Kaplicy pw. Świętych Aniołów Stróżów w Publicznej Katolickiej Szkole im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Głównym celebransem Eucharystii był biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcił nową kaplicę, tabernakulum oraz wykonaną ze styropianu drogę krzyżową. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. Michał Józefczyk, op. Paweł Barszczewski OP, ks. Stanisław Bar oraz ks. Antoni Sanecki. Przed rozpoczęciem Eucharystii, dyrektor szkoły przywitał pasterza diecezji sandomierskiej, tarnobrzeskich duchownych, liczenie zgromadzonych samorządowców, grono pedagogiczne oraz uczniów i ich rodziców. Podczas homilii, biskup Krzysztof Nitkiewicz, odwołując się do słów zawartych w Ewangelii, przypomniał o konieczności upodabnia się do dzieci. "Jezus Chrystus ukazał w dziecku wzór dla każdego chrześcijanina. Ktoś mógłby zadać pytanie: jak małe dziecko może być punktem odniesienia dla drugiego człowieka?" - mówił biskup Nitkiewicz. "Mamy być ostatnimi, nie wywyższać się, nie siadać na pierwszych miejscach, a raczej na ostatnich, nie przekrzykiwać się, ale raczej słuchać i czerpać z przekazywanego słowa naukę życiową. Musimy się nauczyć ustępować, przebaczać, czasami nawet przyjąć ofiarę, jeżeli ktoś nas niesłusznie skrzywdzi. Jezus Chrystus zaleca nam taką postawę, ponieważ sam tak żył" - podkreślił ordynariusz sandomierski. Z dozą humoru, a jednocześnie przekazując głęboką naukę, ks. biskup wspominał o życiu chrześcijańskich rodzin w Etiopii. "Człowiek będąc Bożym stworzeniem, obdarowany jest przez Boga Aniołem Stróżem, który opiekuje się każdym z nas. W Etiopii rodzice chrześcijańskich dzieci, zostawiają swoim pociechom długie grzywki, ponieważ funkcjonuje tam przekonanie, że jak któreś z dzieci wpadnie w niebezpieczeństwo, to Anioł Stróż je za grzywkę wyciągnie z zagrożenia" - mówił bp Nitkiewicz. Po zakończeniu Eucharystii, biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z ks. Michałem Józefczykiem poświęcili wszystkie klasy w tarnobrzeskiej szkole.
Głównym inicjatorem powstania Publicznej Katolickiej Szkoły im. Jana Pawła II był ks. Michał Józefczyk. Tarnobrzeska placówka edukacyjna funkcjonuje od września 2008 roku. Pierwsze dwa tygodnie uczniowie szkoły spędzili w murach parafii pw. MBNP na Serbinowie. Obecnie w katolickiej szkole uczy się około 100 uczniów, zarówno w zakresie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

W górę
Ta informacjaFilip Materkowski


3 października 2009: Nowa Dęba


Nowa Dęba: 50 lat obecności Obrazu Matki Bożej

Fot. Ks. Krzysztof Sudoł
Fot. Ks. Krzysztof SudołPOWIĘKSZ
3 października 2009 roku parafia Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie przeżywała dość szczególny jubileusz - pięćdziesięciolecia obecności Matki w Jej wizerunku Jasnogórskim. Wieczorna Msza św. i modlitwą dziękczynienia zgromadziła wielu parafian, którzy razem z Ks. Biskupem Ordynariuszem Krzysztofem Nitkiewiczem dziękowali Panu Bogu za obecność Matki i łaski otrzymane przez Jej wstawiennictwo.
"Kiedy przed pięćdziesięciu laty Obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybywał z Jasnej Góry do Nowej Dęby, do waszej parafii, przedstawiciele bezbożnego reżimu komunistycznego krzyżowali w Polsce Chrystusa i Kościół katolicki - Jego Mistyczne Ciało. Wbijali weń gwoździe ateistycznych ustaw, które miały położyć kres religii. Wyrzucili ze szkół katechezę, znieśli takie święta kościelne, jak Wniebowzięcie NMP i Trzech Króli (...) Chrystus cierpiał w swoich kapłanach i wiernych skazywanych w sfingowanych procesach sądowych i wykańczanych ekonomicznymi karami finansowymi i podatkami. A przy Nim, przy polskim Kościele, przy polskim Narodzie - Bogu wiernym - czuwała Maryja, jak niegdyś pod krzyżem swojego Syna". Słowa homilii Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, wygłoszone podczas uroczystego dziękczynienia za 50 lat obecności Maryi w swoim wizerunku w parafii MB Królowej Polski w nowej Dębie, przypomniały licznie zgromadzonym mieszkańcom parafii tamten czas. Odżyła na nowo postać ks. prał. Henryka Łagockiego, tworzącego nowodębską parafię i przy Maryi gromadzącego tych, którym pragnęli Jej Syna wyrwać z serc. Pamięć starszych parafian wydobywała w modlitwie początki budowy kościoła i wcześniejsze Msze św. pod gołym niebem, kiedy wymówiono lokal służący za kaplicę. I przypomniane w homilii wezwania sądowe, szykany, kary, zakazy kontynuowania budowy.
"3 października 1959 r. o godz. 18.00, dokładnie pięćdziesiąt lat temu Obraz MB Częstochowskiej został uroczyście przywitany w waszym parafialnym kościele i pozostał tutaj do dziś - kontynuował Ksiądz Biskup Ordynariusz - Modlili się przed nim wasi dziadkowie, babcie i rodzice. Modlą się dzisiaj wasze wnuki i dzieci (...) a Najświętsza Maryja Panna towarzyszyła jak każda matka swoim dzieciom w najważniejszych dla nich chwilach, szczególnie gdy ból przeszywał serce. To było Jej trwanie pod krzyżem, bo przecież różnych boleści i trudności w minionych latach wam nie brakowało. A wy, z posługującymi tu księżmi, trwaliście mężnie przy Chrystusowym krzyżu, pielęgnowaliście chrześcijańskie i narodowe tradycje".
Wyrazem wielkiego przywiązania nowodębskich do Chrystusa parafian jest ciągle piękniejąca świątynia i obejście wokół niej - dzieło troski i duszpasterskiej gorliwości ks. prał. Mieczysława Wolanina. Podczas procesji wejścia, przed uroczystą Eucharystią, Biskup Ordynariusz poświęcił figury św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnik Jana Pawła II, znajdujące się przed wejściem do kościoła, a na zakończenie sobotnich uroczystości Biskup Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławił i poświęcił wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, które nawiedzać będą rodziny całej parafii. "Zaproście Chrystusa i Jego Matkę w dalszy ciąg dziejów waszej parafii, w te nowe czasy, których jesteśmy świadkami i bohaterami. Najświętsza Panna poucza nas co należy robić, aby nie popełnić pomyłki (...) Ta droga może wydać się czasami trudna, czasami pod górę, nieraz wyboista, ale jest to jedyna słuszna droga" - zachęcał zgromadzonych Biskup Ordynariusz.
W sobotniej modlitwie dziękczynienia uczestniczyli także kapłani z dekanatu Tarnobrzeg Południe, z którymi po zakończonej Mszy św. Biskup Ordynariusz spotkał się na życzliwej i serdecznej rozmowie. Uroczystość jubileuszowej obecności uświetniał parafialny chór "Vox Crucis", pod kierunkiem ks. prał. Eugeniusza Nycza z par. Podwyższenia Krzyża Św.

W górę
Ta informacjaKs. Krzysztof Sudoł


3 października 2009: Sandomierz


Uroczystość 50. lecia u franciszkanek

Fot. Ks. Dariusz Woźniczka
Fot. Ks. Dariusz WoźniczkaPOWIĘKSZ
50. lecie zatwierdzenia na prawie diecezjalnym oraz 10. lecie na prawie papieskim świętowało 3 października 2009 roku w kościele Św. Józefa w Sandomierzu Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył metropolita lubelski abp Józef Życiński wraz z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem, bp. Edwardem Frankowskim oraz kapłanami z archidiecezji lubelskiej i diecezji radomskiej oraz sandomierskiej. - Jubileusz 50. lecia wpisuje się w osiem wieków zakonu franciszkańskiego. Reguła franciszkańska zmieniła świat (...) siłą miłości, pokory, harmonią z Bogiem, człowiekiem i ze światem. Siostry franciszkanki taką samą siłą miłości, radości, pokoju przemieniają ten świat, w którym żyjemy i za to chcemy razem dziękować Panu Bogu - mówił na początku Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii abp Józef Życiński wskazał na niezwykłość św. Franciszka, który potrafił na przekór pesymistom swojej epoki dostrzegać i podziwiać obecność Boga w świecie oraz głosić przesłanie pokoju i dobroci. Arcybiskup wskazał obecnym, że tak jak w czasach św. Franciszka, tak i dzisiaj trzeba być świadkiem dobroci i Bożego piękna: "Nam potrzeba świadków Chrystusa, którzy pokój i dobro zaniosą na wzburzone fale świata, po to, by koić, by w Chrystusowych ranach odnajdywać ukojenie dla naszych bólów i cierpień epoki". Abp Życiński podziękował także siostrom za ich wierność duchowi św. Franciszka, za utrudzenie i świadectwo wierności Chrystusowi oraz za podejmowanie rozmaitych posług dla dobra Kościoła oraz życzył radości serca i pokoju. Słowa wdzięczności wobec Boga i wszystkich zgromadzonych na czele z księżmi biskupami wyraziła przełożona generalna s. Klara Radczak CFS, która przed Mszą Świętą odczytała telegram od Ojca Świętego Benedykta XVI ze specjalnym papieskim błogosławieństwem. Zgromadzeni usłyszeli także krótką historię zgromadzenia w montażu słowno-muzycznym przedstawionym przez nowicjat. Uroczystość uświetnił śpiew sióstr franciszkanek oraz kleryków Seminarium Duchownego.

W górę
Ta informacjadrw


4 października 2009: Opatów


Bp Nitkiewicz: zmieniać Kościół miłością

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
4 października, w dzień uroczystości odpustowej ku czci św. Franciszka z Asyżu, ojcowie bernardyni świętowali osiemsetlecie reguły franciszkańskiej oraz siedemdziesiątą rocznicę powrotu zakonu do Opatowa. Z tej racji uroczystej Mszy świętej sprawowanej o godz. 12:30 przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W wygłoszonej homilii ordynariusz sandomierski przypomniał drogę do świętości Franciszka z Asyżu i podkreślił, że dzięki swojemu ubóstwu i dobroci przyczynił się on do odnowienia Kościoła. "Św. Franciszek z Asyżu, siłą swojego ubóstwa i dobroci, które dawały mu wewnętrzny pokój zaczął naprawiać Kościół" - mówił bp Nitkiewicz. "Jednakże św. Franciszek nie demolował Kościoła, niczego nie burzył, lecz zmieniał go siłą miłości, sposobem bycia - podkreślił ordynariusz wskazując jednocześnie, że dzisiaj spotykamy czasami osoby, które widząc pewne niedoskonałości, nie chcą Kościoła naprawiać lecz burzą wszystko, co z takim trudem zostało zbudowane, nie mając przy tym żadnej konstruktywnej alternatywy. Biskup nawiązał również do rozpoczynającego się w Kościele 65. Tygodnia Miłosierdzia i przypomniał o chrześcijańskim obowiązku niesienia pomocy ludziom biednym i potrzebującym na wzór św. Franciszka. - Pomagając drugiemu człowiekowi, pomagamy samemu Chrystusowi. Miłosierdzie praktykowane na co dzień wobec drugiego człowieka będzie z pewnością najlepszym sposobem uczczenia osiemsetnej rocznicy reguły Franciszkańskiej, siedemdziesiątej rocznicy powrotu ojców bernardynów do Opatowa i dzisiejszego odpustu - zakończył ordynariusz. Po Eucharystii biskup poświęcił odnowioną fasadę kościoła ojców bernardynów, który obecnie jest poddawany remontowi. W programie trzyletnich prac ujęto m.in. konserwację ołtarza głównego, ośmiu ołtarzy bocznych oraz zmianę pokrycia dachu. W klasztorze ojców bernardynów w Opatowie posługę duszpasterską pełni obecnie siedmiu zakonników.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


4 października 2009: Stalowa Wola


Stalowa Wola: KUL zainaugurował rok akademicki

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
Kolejny rok pracy rozpoczęły Wydziały Zamiejscowe Nauk o Społeczeństwie oraz Prawa i Nauk o Gospodarce KUL w Stalowej Woli. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy akademickiej pw. Św. Jadwigi Królowej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. On też zainaugurował rok akademicki 2009/2010.
"Pan Bóg powiedział nam - zwrócił się do obecnych na uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz - czyńcie sobie ziemię poddaną. To jest najważniejsze przesłanie chrześcijanina. Św. Franciszek, patron dzisiejszego dnia, dodaje natomiast, że trzeba robić to siłą dobra. Z jednej strony temu posłannictwu musi towarzyszyć formacja intelektualna i rzetelne zaangażowanie ze strony zarówno korpusu nauczycielskiego jak i studentów, z drugiej zaś należy cały czas pamiętać, iż jest to uniwersytet katolicki, który ma być wierny Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła" - podkreślił ordynariusz.
Po immatrykulacji studentów pierwszego roku, inauguracyjny wykład w auli uniwersyteckiej im. "Solidarności" wygłosiła prof. dr hab. Alicja Grześkowiak.

W górę
Ta informacja


5 października 2009: Sandomierz


Ośrodek "Radość Życia" poświęcony

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W poniedziałek 5 października w Sandomierzu, bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia ośrodka rehabilitacyjno - edukacyjnego "Radość Życia" dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Świętego Ducha, której przewodniczył ordynariusz sandomierski, a koncelebrującymi byli kapłani związani z Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. Marcin Brzeziński. Wszystkich przybyłych gości, wśród których byli rodzice wraz z wychowankami ośrodka, ich nauczyciele, a także ci, którzy wspierali duchowo i materialnie odnowę budynku, powitał ks. Bogusław Pitucha dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej. Nawiązał on również do hasła 65. Tygodnia Miłosierdzia "Otoczmy troską życie", które od ośmiu wieków w budynku przy ul. Opatowskiej jest ciągle realizowane najpierw m. in. przez zgromadzenia zakonne, a obecnie, od 10 lat przez Caritas diecezjalną.
W wygłoszonej homilii bp. Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do liturgicznego wspomnienia św. siostry Faustyny, dając ją za przykład czynienia miłosierdzia. "Patronka dnia dzisiejszego św. siostra Faustyna Kowalska, daje nam dodatkowe sugestie co do postawy miłosierdzia, czerpiącej inspiracje z Chrystusa" - mówił biskup. "Uwrażliwia nas na potrzeby człowieka cierpiącego, samotnego, niedołężnego. Pisze w swoim dzienniczku: «W duszy cierpiącej winniśmy widzieć Jezusa ukrzyżowanego, a nie darmozjada i ciężar dla zgromadzenia (...)». Te słowa możemy naturalnie odnieść do naszych domów rodzinnych, miejsc pracy, do naszego miasta Sandomierza. Cierpiący, samotni, opuszczeni są jego bogactwem z całym skarbem swojego cierpienia, które ofiarują codziennie Bogu. Są jednocześnie dla nas swoista drogą do nieba" - podkreślił bp. Nitkiewicz dziękując przy tym za prężną działalność Caritas w naszej diecezji.
Po Mszy św. odbyło się poświęcenie odnowionego budynku, a następnie program artystyczny dla przybyłych gości zaprezentowali wychowankowie ośrodka. Z inicjatywy biskupa odbyła się również loteria fantowa, na rzecz której bp. Nitkiewicz przekazał prezenty otrzymane na swoim ingresie.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


6 października 2009: Tarnobrzeg


Rok Kapłański w tarnobrzeskim KIK

Nowy rok formacyjny zapoczątkowali 6 października 2009 r. członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnobrzegu, którzy w większości należą również do Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Po Mszy św. odprawionej w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej - parafii OO. Dominikanów zainteresowani mieli okazję uczestniczyć w wykładzie inauguracyjnym "Kapłaństwo Chrystusa w Liście do Hebrajczyków", który wygłosił ks. prof. KUL dr hab. Roman B. Sieroń, moderator Dzieła Biblijnego diecezji sandomierskiej. Treść wystąpienia obejmowała nie tylko wiadomości introdukcyjne dotyczące Listu, ale także zwięzłe omówienie jego teologii, jak i duchowości. Po spotkaniu odbyła się również dyskusja, a także prezentacja książki będącej pokłosiem Roku św. Pawła Apostoła, a powstałej we współpracy Dzieła Biblijnego diecezji radomskiej i sandomierskiej: "Wiem komu zawierzyłem. Radomskie spotkania ze św. Pawłem", pod redakcją ks. Jacka Kucharskiego. Tegoroczny cykl pracy formacji biblijnej tarnobrzeskiego KIK-u - jak poinformował jego prezes Kazimierz Wiszniowski - będzie obejmował wykłady dotyczące ksiąg biblijnych, w których dominuje problematyka kapłańska.

W górę
Ta informacjaSekretariat Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II diecezji sandomierskiej


8 października 2009: Bogoria


Jan Paweł II patronem szkół w Bogorii

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
W czwartek 8 października w Bogorii odbyła się uroczystość nadania miejscowemu Zespołowi Szkół Ogólnokształcących imienia Papieża Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza w parafialnym kościele pw. Świętej Trójcy. W wygłoszonej homilii ordynariusz sandomierski, przywołując postać sługi Bożego Jana Pawła II zwrócił się w sposób szczególny do obecnych na Eucharystii uczniów. "Rozpoczynacie dzisiaj nowy etap w życiu szkoły, bowiem Jan Paweł II staje się waszym patronem, czyli waszym przewodnikiem w życiu szkolnym, a później w życiu dorosłym" - mówił do zebranych bp Nitkiewicz. "(...) Ojciec Święty nie marnował ani minuty swojego życia. Starajcie się również i wy dobrze wykorzystywać czas nauki w szkole, bowiem ta wiedza, którą teraz zdobędziecie zaowocuje w waszym życiu dorosłym i zawodowym" - podkreślił ordynariusz. Biskup Nitkiewicz przypomniał również, że Jan Paweł II był wrażliwy na drugiego człowieka. "Nie zamykajcie się w sobie, lecz bądźcie również i wy otwarci na innych i gotowi przychodzić zawsze z pomocą drugiemu człowiekowi, na wzór Jana Pawła II" - zaapelował do młodzieży biskup.
Po Mszy świętej wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do budynku Zespołu Szkół, gdzie uczniowie zaprezentowali program artystyczny oraz złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców. Na pamiątkę uroczystości w budynku szkoły została odsłonięta marmurowa tablica z wizerunkiem Jana Pawła II. Jej poświęcenia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz. W skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii wchodzi gimnazjum i liceum. Obecnie kształci się w nich prawie 500 uczniów.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


8 października 2009: Tarnobrzeg


Tarnobrzeg: Inauguracja roku akademickiego w PWSZ

Fot. Ks. Krzysztof Sudoł
Fot. Ks. Krzysztof SudołPOWIĘKSZ
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu zainaugurowała nowy rok swoich prac. Uroczysta Msza św. została odprawiona w najstarszej tarnobrzeskiej świątyni pw. św. Marii Magdaleny w Miechocinie, gdzie pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, kapłani z Miasta i pracownicy uczelni polecali Panu Bogu nowe wyzwania, jakie w tym roku akademickim staną przed Wyższą Szkołą.
"Radość, wyśpiewana przez was na początku tego spotkania musi być twórcza - mówił we wstępie do Mszy św. Biskup Ordynariusz - Wszystko, co posiadamy, czym jesteśmy, mamy od Boga i tym administrujemy, jesteśmy tego szafarzami. To nie jest nasze, raczej jest dla innych, do pomnożenia. I to są moje życzenia dla was na ten nowy rok pracy, abyście talenty otrzymane od Boga, pomnażali, aby ten rok był twórczy i bogaty w dobro".
W uroczystości w kościele wzięli udział studenci i pracownicy Wyższej Szkoły z rektorem prof. Kazimierzem Jaremczukiem, Senat uczelni, przedstawiciele władz miejskich, dyrektorzy szkół tarnobrzeskich oraz mieszkańcy miechocińskiej parafii. Inaugurację zaszczycił swoja obecnością potomek rodu Tarnowskich - hr. Jan Tarnowski - którym Tarnobrzeg, jak i kultura polska zawdzięcza bardzo wiele.
"Cieszę się z obecności tylu kapłanów na tej Mszy św. - podkreślał na zakończenie Biskup Ordynariusz - bo oni są przewodnikami na drogach naszego życia. Razem z nimi chwaliliśmy Pana Boga śpiewem i modlitwą, musimy w tym nowym roku robić wszystko, aby dary od Niego otrzymane pomnażać. Nie wolno nam zapominać, że one nie są naszą własnością, ale maja służyć innym".
Dalszy przebieg inauguracji miał miejsce w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie zgromadzeni wysłuchali wykładu inauguracyjnego a studenci pierwszego roku otrzymali z rąk Rektora K. Jaremczuka indeksy.

W górę
Ta informacjaKs. Krzysztof Sudoł


9 października 2009: Sandomierz


Inauguracja pracy Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
9 października 2009 roku w Sandomierzu odbyła się diecezjalna inauguracja pracy Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Rozpoczęła się ona Mszą świętą w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, podczas której homilię wygłosił ks. Jerzy Dąbek - dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania katolickiego sandomierskiej kurii. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele14 szkół noszących imię Papieża Polaka wraz ze swoimi nauczycielami oraz duszpasterzami. "Jesteście wspólnotą szkół, którą łączy osoba Jana Pawła II po to, aby sobie wzajemnie pomagać" - zwrócił się do przybyłych bp Krzysztof Nitkiewicz na rozpoczęcie drugiej części spotkania, która odbyła się w Domu Katolickim. "Jesteśmy dzisiaj tutaj również i po to, aby zadać sobie pytanie: czy nasze życie jest podobne do życia Papieża Polaka i co możemy jeszcze zrobić, aby tak autentycznie było?" - podkreślił ordynariusz. Po słowie biskupa uczestnicy zostali wprowadzeni w temat hasła: "Jan Paweł II - Papież wolności", które to przyświeca tegorocznej pracy edukacyjnej we wszystkich szkołach noszących imię Papieża Polaka. W tym celu Szkoła Podstawowa z Woli Rzeczyckiej przygotowała pokaz multimedialny z papieskiej pielgrzymki do Polski w roku 1979. Obecnie na terenie naszej diecezji działa 46 szkół, których patronem jest Ojciec Święty Jan Paweł II.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


9 października 2009: Rytwiany


Pogrzeb śp. Macieja Radziwiłła w Rytwianach

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
9 października 2009 roku w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbył się pogrzeb śp. Macieja Mikołaja Antoniego Radziwiłła, potomka fundatorów i spadkobierców powstałego w XVII w. Eremu Kamedulskiego. Mszy świętej pogrzebowej w pokamedulskim kościele przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. "Powierzamy dzisiaj Bogu śp. Macieja Radziwiłła, który związany był z tym miejscem tak, jak jego przodkowie, oddani ze wszech miar Kościołowi" - powiedział na rozpoczęcie wspólnej modlitwy bp Nitkiewicz. "Każda śmierć przypomina nam o tym, że nasze życie jest darem, który otrzymaliśmy od Stwórcy i który musimy wykorzystać najlepiej jak potrafimy. Chcemy dzisiaj podziękować za wszelkie dobro, który zmarły w swoim życiu uczynił" - zaznaczył ordynariusz. W wygłoszonej homilii ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu podkreślił szczególny związek, jaki łączył zmarłego z pokamedulskim klasztorem i Rytwianami, z racji przeżytego tu dzieciństwa oraz rodzinnych tradycji. "Rytwiany i pokamedulski klasztor były dla śp. Macieja rodzinnym domem - mówił w homilii ks. Kowalewski. "Często sam podkreślał, że są one dla niego najpiękniejszym miejscem na ziemi. Rytwiański kościół natomiast nie wahał się nazywać najpiękniejszym kościołem na świecie" - podkreślił ks. Wiesław Kowalewski.
Po Eucharystii ciało zmarłego Macieja Radziwiłła zostało złożone na rytwiańskim cmentarzu obok pokamedulskiego klasztoru, gdzie w rodzinnej krypcie spoczywają już jego rodzice i dziadkowie. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział m. in. najbliższa rodzina zmarłego: żona Ewa, syn Artur, córka Patrycja oraz siostra Joanna. Swoją obecność zaznaczyły licznie poczty sztandarowe szkół oraz służb mundurowych.
Książę Maciej Radziwiłł zmarł w Warszawie 1 października 2009 roku, w wieku 79 lat. W ostatnich latach, często odwiedzał rodzinne Rytwiany oraz ukochany klasztor, a także niestrudzenie działał w na rzecz jego odrestaurowania.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


10 października 2009: Sandomierz


"Diecezja Sandomierska w Internecie" w nowej szacie

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
10 października bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał otwarcia portalu internetowego diecezji sandomierskiej w nowej szacie graficznej. Na stronie diecezjalnej pojawiły się dwa nowe działy. Pierwszy z nich dotyczy przeżywanego w Kościele Roku Kapłańskiego (redaguje go wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu), drugi natomiast zatytułowany "Wysławiając Miłosierdzie Boże" zawiera materiały związane z Bożym Miłosierdziem. Nowa szata graficzna powstała z inicjatywy bp. Krzysztofa Nitkiewicza, a jej wykonawcą jest ks. Dariusz Woźniczka, odpowiedzialny za serwis internetowy naszej diecezji. Biskup ordynariusz oraz redaktor strony ks. Dariusz Woźniczka proszą użytkowników o przesyłanie informacji o ważnych wydarzeniach z życia parafii w naszej diecezji na adres: info@sandomierz.opoka.org.pl.
"Diecezja Sandomierska w Internecie" jest oficjalnym internetowym serwisem informacyjnym diecezji sandomierskiej. Istnieje już od dziesięciu lat. Zawiera m.in.: wiadomości z życia diecezji, kronikę i kalendarium wydarzeń, informacje duszpasterskie, scenariusze katechez, rys historyczny diecezji, wykaz dekanatów i parafii wraz ze zdjęciem, opisem i godzinami Mszy świętych oraz artykuły w czytelni. Od początku istnienia z portalu skorzystało prawie milion użytkowników.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


10 października 2009: Sandomierz


Inauguracja w sandomierskich uczelniach

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W sobotę 10 października odbyła się inauguracja roku akademickiego dwóch sandomierskich uczelni: Wyższej Szkoły Humanistyczno - Przyrodniczej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Rozpoczęła się ona Mszą świętą w kościele ojców dominikanów pw. Św. Jakuba sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. "W tych dniach wspominamy w sposób szczególny w Sandomierzu bł. Wincentego Kadłubka" - mówił na rozpoczęcie Eucharystii ordynariusz sandomierski. "Był człowiekiem szlachetnym z urodzenia i w sposobie bycia, przyjacielem władców i pasterzem troszczącym się o niezależność Kościoła od władzy świeckiej, uczonym, a jednocześnie niezwykle pobożnym. Jest dla nas wzorem, jak należy żyć po chrześcijańsku. Dzisiaj, w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, którą chcieliście zorganizować właśnie tu w kościele, wokół ołtarza, musimy wpatrywać się w przykład Mistrza Wincentego, bowiem nasz błogosławiony przypomina nam on tym, że wiedza i wiara są ze sobą ściśle złączone. Nie ma sprzeczności pomiędzy nauką, a Prawdą Objawioną, bowiem obydwie pochodzą od Boga" - podkreślił bp Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie uczestniczyły władze i profesorowie uczelni, studenci oraz przedstawiciele lokalnych władz. Homilię wygłosił ks. Andrzej Rusak - duszpasterz akademicki. Po Mszy świętej uczestnicy przeszli do budynku Domu Katolickiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości inaugurującej rok akademicki 2009/2010.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


10 października 2009: Sandomierz


Obchody ku czci bł. Wincentego Kadłubka rozpoczęte

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W Sandomierzu, 10 października rozpoczęły się dwudniowe uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji sandomierskiej. O godz. 15 w bazylice katedralnej została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której wyruszyła procesja z relikwiami błogosławionego do kościoła seminaryjnego pw. Św. Michała Archanioła. Procesji oraz Nieszporom, które odbyły się w seminaryjnej świątyni przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Postać Mistrza Wincentego przybliżył zebranym ks. prał. Waldemar Gałązka, członek kapituły katedralnej, której błogosławiony przez wiele lat był prepozytem. Na zakończenie nabożeństwa bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział: "Dobrze, że pielęgnujemy pamięć o tym wielkim błogosławionym. Mamy w nim niebieskiego orędownika, który obecnie jest mocniejszy niż wtedy, gdy żył tu w Sandomierzu. Dlatego nośmy zawsze na sercu jego wizerunek, zwracajmy się do niego często w modlitwie i naśladujmy go przede wszystkim w pokorze" - podkreślił ordynariusz.
W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli kapłani, reprezentanci kapituły katedralnej w Sandomierzu, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wierni. W dniu jutrzejszym po Eucharystii sprawowanej o godz. 9 w kościele seminaryjnym, relikwie zostaną procesyjnie przeniesione przez rynek miasta do bazyliki katedralnej, gdzie o godz. 10:30 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


11 października 2009: Sandomierz


Bp Nitkiewicz poświęcił stadion w Sandomierzu

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W niedzielę 11 października bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia przebudowanego miejskiego stadionu sportowego w Sandomierzu. Na inaugurację odnowionego obiektu reprezentacje Polski i Portugalii do lat 23 rozegrały towarzyskie spotkanie. "Pismo Święte mówiąc o dążeniu do doskonałości przywołuje przez analogię obraz zmagających się ze sobą sportowców. Uświadamia nam to prawdę, jak szlachetną cząstką ludzkiego życia jest rywalizacja sportowa" - powiedział bp Nitkiewicz podczas poświęcenia obiektu. "Proszę dzisiaj Boga, aby zawody i mecze rozgrywane na tym stadionie, przebiegały zawsze w duchu braterstwa i uczciwości. Aby niosły radość sportowcom i kibicom" - podkreślił ordynariusz sandomierski. Biskup przekazał także życzenia dobrego meczu obydwu ekipom, a dla przybyłych gości uczynił to w języku portugalskim. Otwarcia stadionu wraz z bp. Nitkiewiczem dokonali m.in.: burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel oraz Andrzej Szarmach. Remont stadionu trwał ponad 2 lata i kosztował 17 mln zł. Większość środków na ten cel pochodziło z Urzędu Miasta.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


11 października 2009: Sandomierz


Zakończenie obchodów ku czci Mistrza Wincentego

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W Sandomierzu, w niedzielę 11 października zakończyły się dwudniowe obchody ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Po Mszy świętej o godz. 9 z kościoła seminaryjnego pw. Św. Michała Archanioła wyruszyła uroczysta procesja przez rynek miasta do bazyliki katedralnej, której przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Wzięli w niej udział przedstawiciele kapituł z Lublina, Fromborka, Kielc, Radomia, Końskich, Stalowej Woli, Opatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, ojcowie cystersi, alumni, siostry zakonne oraz przedstawiciele parlamentu, lokalnych władz, uczelni wyższych, służb mundurowych, poczty sztandarowe, a także rycerstwo sandomierskie.
Na zakończenie procesji, o godz. 10:30 w katedrze sandomierskiej została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej. "Wiemy dobrze, że wszyscy błogosławieni i święci już za życia wyróżniali się w swoich środowiskach" - mówił we wprowadzeniu do liturgii bp Krzysztof Nitkiewicz. "Nikt nie był obojętny wobec ich świętości, która z jednej strony wzbudzała podziw, z drugiej natomiast konsternację, gdyż obnażała słabości i braki. A kiedy odchodzili do Pana, świętość ta rozkwitała jeszcze bardziej. Kościół przyglądał się im uważnie, czekał na znak od Boga, a następnie wynosił na ołtarze, aby byli dla nas wszystkich wzorem i przykładem, prowadząc do niebieskiej ojczyzny. Błogosławiony Wincenty żył właśnie w ten sposób, tak był postrzegany przez sobie współczesnych i przez potomnych" - dodał biskup. Ordynariusz zwrócił również uwagę na pamięć o Mistrzu Wincentym, która wyraża się w jego żywym kulcie, który przetrwał wieki. "Jego wspomnienie pozostało żywe do naszych czasów wśród ludu, a także pośród duchowieństwa; w sposób szczególny, tutaj w Sandomierzu w kapitule sandomierskiej, będącej spadkobierczynią kapituły kolegiackiej, której przewodził Mistrz Wincenty" - podkreślił ordynariusz.
Bp Krzysztof Nitkiewicz powitał wszystkich przybyłych na Eucharystię, w tym ojców cystersów: opata prezesa Piotra Chojnackiego z Mogiły, opata Edwarda Stradomskiego z Jędrzejowa oraz opata Eugeniusza Włodarczyka i ojca przeora Kazimierza Kmaka ze Szczyrzyca. W wygłoszonej homilii ojciec Piotr Chojnacki nawiązał do bogactwa myśli, które pozostawił po sobie bł. Wincenty. "To co napisał bł. Wincenty to nie jest czysta historia, to jest więcej niż historia, jest to zachęta do dobrego życia w wymiarze indywidualnym i społecznym. To się dokonuje przede wszystkim poprzez zachowanie Bożego, odwiecznego Prawa" - podkreślił kaznodzieja. Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa Litanią do bł. Wincentego.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


11 października 2009: Ostrowiec Świętokrzyski, Janów Lubelski


Zlot generalny Legionu Maryi

Fot. Elżbieta Kudlińska, Andrzej Bucior
Fot. Elżbieta Kudlińska, Andrzej BuciorPOWIĘKSZ
W sobotnie przedpołudnie 10 listopada 2009 roku bracia i siostry legionowe z kurii Ostrowiec Świętokrzyski uczestniczyli w swoim dorocznym zlocie. Ponad 40 osób zebrało się w kościele Św. Kazimierza, aby rozpocząć spotkanie od modlitw wstępnych i części różańca. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kierownik duchowy Legionu Maryi ks. Rafał Cudziło. Ks. Cudziło zachęcił do wpatrywania się w postawę Maryi i naśladowania jej cnót. Ponadto wskazał, że z dobrej modlitwy zawsze rodzi się dobry czyn i świadectwo. Legioniści wzięli też udział w krótkiej adoracji przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Kuria Ostrowiec Świętokrzyski jest najmniejszą spośród pięciu istniejących w diecezji. Liczy zaledwie cztery prezydia.
Doroczne spotkanie Legionu Maryi odbyło się także w parafii Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim 11 października. Obecnych było ponad 90 członków z kurii janowskiej. Bezpośrednio po modlitwach została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem opiekuna duchowego kurii ks. Macieja Rączkiewicza. Druga część spotkania miała miejsce w domu parafialnym, gdzie legioniści spotkali się z ks. inf. Edmundem Markiewiczem, ks. Krzysztofem Lipskim oraz opiekunem diecezjalnym Legionu ks. Rafałem Cudziło. Wyśpiewywano też wspólnie pokrzepiające pieśni religijne i dzielono się świadectwami dobra.
Legioniści dwa razy w roku mają swój dzień skupienia, zlot i tzw. Acies czyli szyk bojowy. Wielu uczestniczy również w diecezjalnych rekolekcjach Legionu Maryi, kongresach i innych spotkaniach Legionu Maryi. W ostatnim roku liczba legionistów w naszej diecezji wzrosła o ponad stu nowych członków. Obecnie Legion Maryi liczy prawie tysiąc braci i sióstr.

W górę
Ta informacjaElżbieta Kudlińska, Andrzej Bucior


12 października 2009: Sandomierz


Bp Nitkiewicz: Nie bójcie się wychodzić do ludzi

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
12 października 86 alumnów wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, w obecności bp. Krzysztofa Nitkiewicza, rozpoczęło rok akademicki. Pierwsza część inauguracji odbyła się w kościele seminaryjnym pw. Św. Michała Archanioła, gdzie sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej, podczas której homilię wygłosił rektor WSD, ks. Jan Biedroń. Eucharystię koncelebrowało 40 kapłanów, profesorów, wykładowców, spowiedników oraz proboszczów alumnów sandomierskiej wspólnoty seminaryjnej. Wśród obecnych byli również księża rektorzy seminariów sąsiednich diecezji, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Kalinowski, władze miasta na czele z burmistrzem Jerzym Borowskim, rektorzy szkół wyższych z Sandomierza i Tarnobrzega, służby mundurowe oraz siostry zakonne związane z sandomierską wspólnotą. "Każde rozpoczęcie nowego roku akademickiego w seminarium przypomina nam o tym, że Chrystus nieustannie powołuje do swojej służby (...). W tej Eucharystii chcę prosić Boga, aby zesłał nam potrzebne łaski, abyśmy w sposób godny i należyty na to wezwanie Pana hojnie odpowiadali, dając całych siebie" - powiedział we wstępie do Mszy świętej bp Nitkiewicz.
Po modlitwie, oficjalne rozpoczęcie roku odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie ksiądz rektor Jan Biedroń, witając wszystkich przybyłych przypomniał m.in., iż seminarium duchowne to uczelnia, która nie tylko kształci intelektualnie, ale przede wszystkich formuje duchowo kandydatów do kapłaństwa. Następnie alumni pierwszego roku studiów (w tym roku formację rozpocznie 10 kleryków) złożyli ślubowanie oraz otrzymali indeksy z rąk dziekana Wydziału Teologii KUL. Wykład inauguracyjny nt. koncepcji człowieka według ks. prof. Józefa Pastuszki - byłego wykładowcy sandomierskiego seminarium oraz KUL - wygłosił ks. dr Władysław Szewczyk z Tarnowa. Zwracając się do wszystkich kleryków, bp Nitkiewicz uwrażliwiał ich na sprawę troski o powołania, która w przeżywanym obecnie w Kościele Roku Kapłańskim, nabiera szczególnego znaczenia. "Musicie już teraz, będąc w seminarium, troszczyć się o swoich następców, modlić się o nich i jednocześnie wychodzić do swoich rówieśników, by pomagać im w odkryciu właściwego powołania. Nie bójcie się tego!" - apelował bp Nitkiewicz. "W formacji seminaryjnej natomiast musicie nauczyć się żyć w przyjaźni z Chrystusem. Jeśli zawiążecie z Nim przyjaźń, taką na śmierć i życie, to wtedy żadne trudności was nie wystraszą i będziecie dla innych dobrym przykładem, już teraz w seminarium, a później w życiu kapłańskim" - podkreślił ordynariusz. Biskup sandomierski podziękował również wszystkim za przybycie, a w sposób szczególny księżom dziekanom i proboszczom za obecność oraz za wsparcie duchowe i materialne, jakiego nieustannie udzielają sandomierskiemu Seminarium Duchownemu.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


12 października 2009: Sandomierz


Msze święte dziękczynne za beatyfikację bł. A. Rewery

Fot. nz
Fot. nzPOWIĘKSZ
Msza święta dziękczynna za beatyfikację bł. Antoniego Rewery została odprawiona 12 października w kościele Św. Józefa w Sandomierzu. Zostały odczytane także prośby i dziękczynienia przy figurze błogosławionego. Liturgii przewodniczył proboszcz ks. prał. Zygmunt Niewadzi. - Nieśmiało, ale z wiarą prosimy o cud za pośrednictwem bł. Antoniego Rewery, abyśmy mogli go czcić w niedługim czasie jako świętego - powiedział ks. Niewadzi. Pragnieniem biskupa sandomierskiego oraz proboszcza parafii jest, aby osoba błogosławionego była bardziej znana w całym mieście i okolicznych parafiach. Często również w modlitwach uczestniczyli alumni Seminarium Duchownego ze swoimi przełożonymi.
Ks. prałat Antoni Rewera urodził się 1 stycznia 1869 r. w Samborcu, a zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau 1 października 1942 r. Dnia 13 czerwca 1999 został ogłoszony błogosławionym razem z innymi polskimi męczennikami za wiarę z okresu II Wojny Światowej. W Roku Kapłańskim jawi się jako ten, który swą świętością, niezwykłą pracowitością, męstwem, prawdomównością i umiłowaniem konfesjonału jest dla kapłanów sandomierskich wspaniałym wzorem.

W górę
Ta informacjanz


13 października 2009: Nisko


Kamień węgielny pod budowę kościoła w Nisku

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
Kamień węgielny pochodzący z Fatimy i Lourdes, miejsc objawień Matki Bożej, wmurowany został w mury nowej świątyni pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nisku. Dokonali tego wspólnie ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, proboszcz niżańskiej parafii ks. Stanisław Misiak, pracujący tam wikariusze oraz budowniczowie kościoła. Razem z kamieniem wmurowany został także akt erekcyjny. Wcześniej bp Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę świętą w drewnianej kaplicy stojącej obok placu budowy, podczas której poświęcił kamień węgielny oraz obrazy Matki Bożej Częstochowskiej, które odtąd wędrować będą po rodzinnych domach. Biskup przyjął również w poczet Liturgicznej Służby Ołtarza trzynastu nowych ministrantów. Zwracając się zaś do wiernych, którzy do ostatniego miejsca wypełnili kaplicę, ordynariusz sandomierski podkreślił fakt, że budowa świątyni to coś więcej niż tylko wznoszenie murów. "Budowa materialnej świątyni przyczynia się także do tworzenia międzyludzkiej wspólnoty. Wraz ze wznoszenie murów powinien rosnąć również kościół w sercach. Właśnie tę duchową świątynię musimy nieustannie wznosić" - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz. "Chrystus powiedział do Apostołów: Idźcie i nauczajcie, idźcie i głoście Ewangelię. Te słowa wypowiada także i dzisiaj do nas. Jest to wezwanie, które rozbrzmiewa ciągle w Kościele, szczególnie teraz gdy zbliżamy się do Tygodnia Misyjnego. I należy go realizować. Wy czynicie to budując nowy kościół i tworząc nową parafię. Pamiętajcie jednak, że ten Kościół trzeba nieustannie budować też w rodzinach" - podkreślił ordynariusz.

W górę
Ta informacjaAndrzej Capiga  (e-mail)


14 października 2009: Raniżów


W Raniżowie odsłonięto pomnik Jana Pawła II

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
Przy szalejącej śnieżycy i wynikającego z niej braku prądu, Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił pomnik Jana Pawła II, który stanął przed Publicznym Gimnazjum w Raniżowie. Poświęcenie pomnika zostało poprzedzone Mszą świętą w intencji całej szkolnej społeczności w parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie. Koncelebrowali ją z Biskupem Ordynariuszem proboszcz miejscowej parafii ks. kan. Henryk Smaroń oraz księża z sąsiednich parafii. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę w homilii na to, iż w życiu nie można być formalistą, który widzi człowieka jedynie przez pryzmat obowiązujących przepisów i norm. "Choć przepisy ułatwiają życie, to trzeba patrzeć szerzej i dostrzegać całego człowieka, jego sytuację życiową i potrzeby. Trzeba wyciągać do niego rękę i udzielać pomocy nawet, jeśli prawo od nas tego nie wymaga. Wtedy dopiero stajemy się prawdziwymi chrześcijanami" - mówił Ordynariusz do zgromadzonych licznie nauczycieli, pracowników i uczniów gimnazjum. "Tak właśnie tak postępował wasz patron sługa Boży Jan Paweł II, który zawsze ujmował się za człowiekiem oraz z determinacją walczył o prawa prześladowanych, ubogich i każde nienarodzone dziecko" - podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz. Po homilii poświęcił również sztandar Gimnazjum, który rodzice przekazali swoim dzieciom.

W górę
Ta informacjaac


15 października 2009: Klimontów


Bp Nitkiewicz: Prawdziwa mądrość to zjednoczenie z Bogiem

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W Klimontowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Teresy z Avila, którym przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii, która sprawowana była w kościele parafialnym pw. Św. Józefa 15 października o godz. 12, uczestniczyli uczniowie oraz grono pedagogiczne miejscowych palcówek oświatowych: gimnazjum im. Jana Pawła II, szkoły podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami wypełnili świątynię po brzegi. Pasterza diecezji sandomierskiej powitał proboszcz parafii ks. kan. Adam Nowak oraz dyrektor gimnazjum Małgorzata Kordyka.
W wygłoszonej homilii ordynariusz zwrócił się przede wszystkim do obecnych na modlitwie uczniów szkół ukazując im znamiona prawdziwej mądrości. "Pismo Święte uczy nas dzisiaj, że mądrość to coś więcej niż wiedza i inteligencja. To umiejętność życia w harmonii z Panem Bogiem, z sobą samym i z drugim człowiekiem" - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązując do czytań lekcyjnych ukazujących osobę słynącego z mądrości króla Salomona. "Człowiek mądry to taki, który żyje według Prawa Bożego, zgodnie z inspiracjami Bożymi. Tych Bożych inspiracji może dostarczać nam Pismo Święte, nauczyciel w szkole, a także nasze sumienie, kształtowane na modlitwie z Bogiem" - podkreślił ordynariusz. Biskup Nitkiewicz nawiązał również do osoby patronki dnia, św. Teresy z Avila, której mottem były słowa: "Chcę widzieć Boga". - "W pozostawionych po sobie książkach porównywała ona drogę duchową człowieka do pałacu z wieloma salami, w którym człowiek przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego, aż do Sali Tronowej, gdzie przebywa Król, czyli Bóg (...). Otóż według św. Teresy, nasza chrześcijańska droga do osiągnięcia zjednoczenia z Bogiem i do otrzymania Jego mądrości, jest podobna i składa się z wielu etapów" - wyjaśniał ordynariusz. Biskup podkreślił również, że warunkiem koniecznym do zdobycia mądrości jest codzienna modlitwa i zachęcił dzieci i młodzież, aby mieli ją na stałe wpisaną w program każdego dnia. Na zakończenie ordynariusz podziękował obecnym księżom, nauczycielom, parafianom, a w sposób szczególny dzieciom i młodzieży za liczą obecność w świątyni.
Przed Mszą świętą młodzież z gimnazjum im. Jana Pawła II wręczała wszystkim przychodzącym do kościoła cytaty z przemówień Papieża Polaka w celu rozpowszechniania jego nauczania. Ponadto Mszy świętej towarzyszyła wystawa najpiękniejszych prac konkursu zatytułowanego "Strefa słowa i obrazu", który również dotyczył papieskiego nauczania.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


16 października 2009: Staszów


Książka w hołdzie Janowi Pawłowi II

Fot. Archiwum Parafii
Fot. Archiwum ParafiiPOWIĘKSZ
16 października ukazała się na rynku wydawniczym kolejna książka autorstwa Agaty Bazak pt. "Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego. Wotum za Papieża - Polaka Jana Pawła II". Publikacją tą autorka składa hołd Wielkiemu Rodakowi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 31. rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową.
Książka ukazuje dzieje kościoła pw. Ducha Świętego w Staszowie budowanego jako wotum za uratowane życie Papieża - Polaka podczas zamachu 13 maja 1981 r. oraz kaplicy imienia Jana Pawła II. Opisuje także szereg inicjatyw podejmowanych w hołdzie Janowi Pawłowi II m.in. otrzymanie osobistego ornatu Jana Pawła II, posadzenie dębu papieskiego, uroczyste nadania placówkom oświatowym (Zespołowi Szkół Ekonomicznych i Publicznemu Przedszkolu nr 3) imienia Jana Pawła II, utworzenie Honorowej Gwardii im. Jana Pawła II, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Przedszkoli im. Jana Pawła II Ziemi Staszowskiej oraz uroczyste Msze święte, które każdego roku gromadzą tłumy staszowian wokół osoby Ojca Świętego. Znajduje się tam także historia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, figury Matki Bożej Fatimskiej i obrazu Jezusa Miłosiernego.
Staszów jest pełen śladów Papieża - Polaka. Tyle dobroci, tyle serca, tyle inicjatyw, jakie się w tym mieście wyzwoliło wokół osoby Jana Pawła II zostało zebrane i opisane w powyższej książce. Publikacja ta zawiera również archiwalne i współczesne fotografie kościoła.
Agata Bazak jest teologiem i politologiem; absolwentką Instytutu Teologicznego w Sandomierzu i krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej na Wydziale Teologicznym oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodnicznego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na wydziałach: Zarządzanie i Administracja oraz Pedagogicznym i Artystycznym. Mieszka w Staszowie. Pracuje jako nauczycielka i dziennikarka. Autorka książek: "Parafia świętego Bartłomieja w Staszowie 1918-2000. Zarys dziejów", Sandomierz 2005; "Parafia pw. Świętego Bartłomieja w Staszowie 1325-2005". Kalendarium wydarzeń, Sandomierz 2006; "Kult Matki Bożej Sulisławskiej w parafii pw. Świętego Bartłomieja w Staszowie 1655-2005", Sandomierz 2008.

W górę
Ta informacjaKs. Henryk Kozakiewicz


16 października 2009: Sandomierz


Modlitwa w rocznicę wyboru Jana Pawła II w Sandomierzu

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
Dnia 16 października, w 31. rocznicę wyboru Jana Pawła II na stolicę Piotrową młodzież sandomierskich szkół przybyła licznie na Plac Papieski upamiętniający wizytę Ojca Świętego w Sandomierzu, by w obecności bp. Krzysztofa Nitkiewicza podziękować Bogu za dar Papieża Polaka. Wśród zgromadzonych obecni byli także burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski oraz katecheci sandomierskich szkół na czele z ks. Jerzym Dąbkiem, dyrektorem Wydziału Nauki i Wychowania sandomierskiej kurii. "Pomimo upływu czasu Jan Paweł II pozostaje dla nas katolików przewodnikiem po drogach wiary, a dla naszego narodu chlubą, która rzuca nieustanny blask na nowe pokolenia, które przychodzą" - zwrócił się do młodzieży zgromadzonej pod pomnikiem papieskim bp Krzysztof Nitkiewicz. "Wy jesteście pokoleniem Jana Pawła II i spadkobiercami jego nauki" - kontynuował ordynariusz. "Z pewnością szukacie w swoim życiu autorytetów. Na ogół czynicie to wśród piosenkarzy, aktorów, czy też sportowców. Jednakże to Jan Paweł II pozostaje dla nas głównym przewodnikiem po drogach wiary, ucząc jak należy wierzyć, by dawać autentyczne świadectwo Chrystusowi. Dlatego wsłuchujcie się jak najczęściej w jego głos sięgając do skarbca papieskiego nauczania, bowiem tam możecie znaleźć wartościowe wskazówki, które pomogą wam dobrze przygotować się do dorosłego życia" - podkreślił bp Nitkiewicz. Po słowie pasterza odmówiona została modlitwa Anioł Pański oraz zabrzmiał śpiew "Barki". Całość modlitewnego spotkania zwieńczyło pasterskie błogosławieństwo biskupa ordynariusza.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


16 października 2009: Staszów


Staszowskie obchody wyboru Jana Pawła II

16 października 2009 roku w staszowskim Sanktuarium Modlitwy w intencji Papieża Jana Pawła II, w kościele pw. Ducha Świętego, obchodzono 31. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Obchody rozpoczęły się na staszowskim rynku, gdzie zgromadzonych wiernych, przedstawicieli samorządów, zakładów pracy, stowarzyszeń i szkół powitał kustosz sanktuarium ksiądz prałat Henryk Kozakiewicz. Po procesyjnym wejściu do kościoła przybyłe delegacje złożyły kwiaty w kaplicy sługi Bożego Jana Pawła II. Uroczystej Mszy świętej sprawowanej w intencji wyniesienia na ołtarze Papieża Polaka przewodniczył bp Edward Frankowski. Po Eucharystii młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. "Jan Paweł II Kapłan Wolności", który został nagrodzony gromkimi brawami. Do godziny Apelu Jasnogórskiego wierni trwali na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Zakończeniem modlitewnego spotkania był Apel Jasnogórski, na który licznie przybyli mieszkańcy Staszowa dziękując Bogu za dar życia i posługi papieża Jana Pawła II.

W górę
Ta informacjaKs. Henryk Kozakiewicz


17 października 2009: Sandomierz


Konferencja nt. transplantacji oraz in vitro w Sandomierzu

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W sobotę 17 października w Sandomierzu odbyła się konferencja naukowo - szkoleniowa nt. "Dylematy medyczne, prawne i etyczne transplantacji narządów oraz zapłodnienia in vitro". Na jej rozpoczęcie w bazylice katedralnej sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowali: bp pomocniczy Edward Frankowski oraz niektórzy księża.
Po Mszy świętej, na Zamku Królewskim w Sandomierzu, odbyła się część wykładowa. Na jej rozpoczęcie głos zabrał bp Nitkiewicz przypominając, że Kościół katolicki ma prawo do oceny moralnej tego, co się dzieje w dzisiejszej medycynie. "Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, iż kwestia tzw. bioetyki, dotyczy głównie pracowników służby zdrowia i pacjentów korzystających z ich usług. Już jednak to, że jedni i drudzy wyznają określoną religię, w naszym wypadku chrześcijaństwo i należą do konkretnej wspólnoty wyznaniowej, w naszym wypadku do Kościoła katolickiego posiadającego swoją doktrynę, daje prawo do oceny tego, co się dzieje znacznie szerszemu gronu" - mówił biskup. "Jednocześnie nie może być dzisiaj duszpasterstwa, ani przygotowania do kapłaństwa oraz do pracy katechetycznej, które nie zwracałoby bacznej uwagi na kwestie bioetyczne - dodał hierarcha. Ordynariusz podkreślił również, że niezależnie od niedopuszczalności metody in vitro, urodzone w wyniku jej zastosowania potomstwo należy kochać bezwarunkowo, tak samo mocno jak inne dzieci.
Po pozdrowieniu, bp Nitkiewicz przyznał tegoroczny tytuł "Protektor vitae" Zofii Tobjasz, osobie przez wiele lat zaangażowanej w poradnictwo rodzinne i uwrażliwiającej przyszłych małżonków na wartość życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Następnie docent Irena Jankowska z Warszawy wygłosiła interesujący wykład nt. "Aspekty etyczne, prawne i medyczne przeszczepiania narządów". Przedstawiła to zagadnienie z perspektywy lekarza, biorcy i dawcy, szczególnie gdy ten żyje i użycza swojego organu, aby ratować życie komuś drugiemu. W kolejnych wykładach ks. dr Andrzej Muszala z Krakowa oraz prof. Bogdan Chazan z Warszawy odnieśli się do problematyki związanej z zapłodnieniem in vitro, ukazując jego niezgodność z prawem naturalnym, a także podkreślając jego konsekwencje, którymi są m.in.: śmierć zarodków, a także zagrożenia zdrowia matki i dziecka.
Konferencja została zorganizowana przez Sandomierską Fundację Zdrowia na czele z pełnomocnikiem ds. kształcenia dr Janem Józefczukiem oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin sandomierskiej kurii, na czele z jego dyrektorem ks. prał. Czesławem Murawskim. Sympozjum towarzyszyła akcja "Wszystkie dzieci są nasze" prowadzone przez Stowarzyszenie Transplantacji Serca - koło Zabrze".

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


17 października 2009: Ostrowiec Świętokrzyski


Siostry zakonne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Fot. S. Klara Radczak CFS
Fot. S. Klara Radczak CFSPOWIĘKSZ
W sobotę 17 października 2009 roku siostry zakonne z diecezji sandomierskiej - w ramach swoich comiesięcznych zjazdów formacyjnych - pielgrzymowały do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tematyka spotkania poświęcona była osobie nowokanonizowanego Założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Konsulta Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce poleciła bowiem, aby w Roku Kapłańskim przybliżyć siostrom sylwetki kapłanów związanych z daną diecezją, bądź wspólnotami zakonnymi pracującymi w poszczególnych diecezjach. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kaplicy św. Siostry Faustyny, którą sprawowali: kustosz sanktuarium ks. dr Jacek Beksiński i dyrektor życia konsekrowanego w diecezji - ks. dr hab. Leon Siwecki. Główną intencją Mszy świętej było dziękczynienie za kanonizację św. Zygmunta, dlatego też jego postać była przywołana w homilii, a na zakończenie zostały ucałowane Relikwie Świętego. "Kanonizacja jest uznaniem przez Kościół duchowego dziedzictwa, które pozostawili po sobie święci. Święty Zygmunt Szczęsny pozostawił bogate dziedzictwo, które zaimponowało tylu siostrom ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. My też możemy wpatrywać się w jego życie, przywoływać jego orędownictwa, aby nas wspierał w trudzie realizacji naszego powołania" - mówił ksiądz kustosz w homilii. Osobie nowego polskiego świętego poświęcona była także prezentacja multimedialna, którą przygotowała s. Elżbieta Kot RM. Jedna z sióstr zrelacjonowała cud uzdrowienia za przyczyną bł. Felińskiego, który został uznany do kanonizacji. Podczas spotkania w parafialnej salce rekreacyjnej siostry Rodziny Maryi podzieliły się też swoimi przeżyciami z pielgrzymki do Rzymu i udziału w uroczystości kanonizacyjnej, a potem wszystkie uczestniczki spotkania obdarowały obrazkami św. Zygmunta i drobnymi upominkami. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, na spotkanie przybyło ponad 60 sióstr z dziesięciu zgromadzeń. Przygotowanie liturgii i cała logistyka spotkania spoczęła na pracujących w Ostrowcu Świętokrzyskim duchowych córkach św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Dodatkowym ubogaceniem tematyki spotkania o św. Zygmuncie były śpiewy ku jego czci, które siostry wykonywały oraz piękna dekoracja z jego wizerunkiem w kaplicy św. Faustyny. Ksiądz kustosz podzielił się też z siostrami swoimi przeżyciami związanymi z niedawno przeżywaną przez niego i całą parafię konsekracją świątyni, której dokonał ks. kard. Leonardo Sandri.

W górę
Ta informacjaS. Klara Radczak CFS


17 października 2009: Radomyśl


Spotkanie bp. K. Nitkiewicza z harcerzami

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
W sobotę 17 października ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz przybył z pasterską posługą do harcerzy ze szczepu "Dzień Myśli Braterskiej" z Radomyśla nad Sanem. Wizyta zbiegła się w czasie z jubileuszem piętnastolecia działalności szczepu. Podczas Mszy świętej w nowym parafialnym kościele pw. Św. Jana Chrzciciela biskup poświęcił także okazały sztandar szczepu. Ordynariusz zaznaczył, iż idea harcerstwa była i nadal jest mu bardzo bliska, gdyż był z tym ruchem związany zarówno w Polsce, jak i w Rzymie, gdzie z włoskimi harcerzami często wyjeżdżał na obozy. "Harcerza - mówił biskup - można poznać oczywiście po mundurze, ale także po sposobie bycia, radzenia sobie w konkretnej sytuacji. Harcerstwo to także specyficzna relacja do drugiego człowieka, ojczyzny i Pana Boga. Jest bowiem zakorzenione w chrześcijaństwie" - podkreślił bp Nitkiewicz. Zaraz po Mszy, tuż przed kościołem, w obecności harcerzy ze Stalowej Woli, Sandomierza i Mielca, szczep "Dzień Myśli Braterskiej" z Radomyśla nad Sanem oficjalnie otrzymał sztandar. Mistrzem ceremonii był proboszcz parafii, jednocześnie duszpasterz harcerzy diecezji sandomierskiej, harcmistrz ks. Józef Turoń. Zakończeniem uroczystości był wspólny kominek w domu rekolekcyjnym.

W górę
Ta informacjaAndrzej Capiga  (e-mail)


18 października 2009: Częstochowa


Dziękczynna pielgrzymka na Jasną Górę

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W niedzielę 18 października, około 2 tys. wiernych z diecezji sandomierskiej pielgrzymowało, pod przewodnictwem ordynariusza bp. Krzysztofa Nitkiewicza i bp. Edwarda Frankowskiego do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, by wypowiedzieć swoje dziękczynienie za czas Nawiedzenia, które zakończyło się w Sandomierzu 12 września 2009 roku.
O godzinie 11, pomimo przenikliwego zimna i opadów deszczu, pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Jasnogórskich Wałach, któremu przewodniczył bp Edward Frankowski. Biskup pomocniczy, a jednocześnie Wikariusz Generalny diecezji sandomierskiej, zachęcił do modlitwy o liczne owoce Nawiedzenia, polecając zarazem Bogu chorych i cierpiących, dzieci i młodzież, a także sprawę powołań kapłańskich. Rozważania poszczególnych stacji poprowadzili diakoni sandomierskiego seminarium oraz siostry zakonne.
Centralnym punktem diecezjalnej pielgrzymki była Msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystię koncelebrowało z biskupami 60 kapłanów z diecezji sandomierskiej. "Miesiąc temu pożegnaliśmy kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" - mówił we wprowadzeniu do Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz. "W naszej pamięci pozostają żywe wspomnienia tamtego roku i związanych z nim wyjątkowych wydarzeń. Przybywamy dzisiaj tutaj do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski z różnych zakątków naszej diecezji: kapłani razem z wiernymi, rodzice wraz ze swoimi dziećmi. Nasza liczna obecność w tym miejscu świadczy o tym, że po czasie Nawiedzenia pozostało w nas coś więcej niż tylko wspomnienia. To potwierdzenie tego, że w naszych sercach płonie ciągle miłość do Najświętszej Dziewicy i że owoce czasu Peregrynacji nie tylko w nas trwają, ale będą nieustannie się rodziły i dojrzewały" - podkreślił pasterz sandomierski. Ordynariusz nawiązał również do przeżywanej w tym dniu w Kościele Powszechnym Niedzieli Misyjnej. "Chrystus powiedział: idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Chcemy dzisiaj u boku Maryi, która jest Matką Ewangelizacji objąć pamięcią wszystkich misjonarzy z diecezji sandomierskiej, którzy głoszą Ewangelię w Afryce, Ameryce Południowej i w wielu innych miejscach. Pragniemy modlić się za nich oraz o nowe powołania do pracy misyjnej zarówno wśród osób duchownych jak i świeckich" - podkreślił ordynariusz.
W czasie Mszy świętej homilię wygłosił ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, ks. Mariusz Piotrowski.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


18 października 2009: Ostrowiec Świętokrzyski


W hołdzie księdzu Jerzemu Popiełuszce

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
Pomnik upamiętniający męczeńską śmierć sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki odsłonięto i poświęcono na placu przy kościele Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wcześniej w ostrowieckiej kolegiacie odprawiona została Msza święta za Ojczyznę, w której wzięli udział przedstawiciele parlamentu, lokalnego samorządu, zakładów pracy, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, szkół oraz świętokrzyskiej "Solidarności". Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Jan Bukowski, proboszcz parafii Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. W homilii ks. Marian Misiak, mówiąc o bohaterskiej posłudze ks. Jerzego Popiełuszki, wspomniał także innych kapłanów, którzy w owym czasie nie ulękli się prześladowań i zapłacili za to cenę najwyższą, ginąc z rąk "nieznanych sprawców" czyli księżach Kotlarzu, Suchowolskim i Niedzielaku. Fundatorem pomnika ku czci ks. Jerzego Popiełuszki jest mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, poseł Jarosław Rusiecki. W tym samym dniu, na tzw. papieskim szlaku, odsłonięto również tablicę upamiętniającą kolejną wizytę Jana Pawła II w Polsce.

W górę
Ta informacjaAndrzej Capiga  (e-mail)


18 października 2009: Tarnobrzeg


Wieczór poezji Jana Pawła II w Tarnobrzegu

Fot. Rafał Tracz
Fot. Rafał TraczPOWIĘKSZ
"Miłość mi wszystko wyjaśniła" - pod takim tytułem w piątkowy wieczór, po wieczornej Mszy świętej, w parafii Chrystusa Króla został przedstawiony program artystyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Nauczycieli i Pedagogów działającego przy parafii. Wiersze Karola Wojtyły prezentowali: Elżbieta Gugała-Jagodzińska, Renata Bajor, Katarzyna Siedlak wraz z synem Piotrem oraz Tersa Gołębiowska-Piś.
Powodem przedstawienia poezji Jana Pawła II była 31. rocznica wybrania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prezentowane utwory zmuszały zgromadzonych do zadumy nad sensem życia i pojęciem miłości. Sługa Boży Jan Paweł II mówił, że "jeżeli nie spotka się z nią, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa, staje się istotą niezrozumiałą", a miłości Boga trzeba wciąż poszukiwać.
Piątkowy wieczór stał się chwilą ciszy od chaosu życia. Dobrane przez Elżbietę Gugałę-Jagodzińską papieskie utwory literackie pozwoliły ukazać miłość z różnych stron. By mogło istnieć i "działać" powinno kipieć skromnością i zachwytem nad każdą chwilą: "Uwielbiam cię, siano wonne, bo nie znajduję w tobie dumy dojrzałych kłosów (...). Uwielbiam cię, drzewo surowe, bo nie znajduję skargi w twoich opadłych liściach (...)" - padły słowa wiersza. Również przez ich pryzmat można było wywnioskować, że człowiek powinien mniej wiedzieć, a więcej wierzyć, że "nie warto czuwać nad bytem, który wymyka się z rąk, jest Piękno rzeczywiste, utajone pod żywą krwią".
Z prezentowaną poezją korelowały utwory muzyczne, które były puszczane pomiędzy wierszami. Zebrani usłyszeć mogli m.in.: "Quo vadis Domine" czy "Hymn o miłości". Całość tworzyła nastrój wywołujący wzruszenie, a równocześnie skłaniała do kontemplacji.
Na zakończenie z ust artystów usłyszeć można było słowa: "Cieszymy się, że mogliśmy medytować najpiękniejszą i najczystszą miłość Bożą, wyrażoną w słowach Jana Pawła II".

W górę
Ta informacjaRafał Tracz  (e-mail)


19 października 2009: Zaleszany


Zlot Generalny kurii Zaleszany Legionu Maryi

Fot. Janina Baran
Fot. Janina BaranPOWIĘKSZ
19 października w deszczowy poniedziałkowy wieczór świątynia parafialna w Zaleszanach wypełniła się wiernymi oraz licznymi pocztami sztandarowymi Legionu Maryi. Tego dnia do Zaleszan przybyli licznie sympatycy oraz członkowie apostolskiego ruchu świeckich zwanego Legionem Maryi. Był to pierwszy Zlot powstałej w styczniu kurii legionowej w Zaleszanach. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Władysław Drewniak, dziekan dekanatu gorzyckiego. Homilię do legionistów wygłosił diecezjalny kierownik duchowy Legionu Maryi ks. Rafał Cudziło. Wśród kapłanów obecni byli opiekunowie prezydiów legionowych oraz diecezjalny koordynator ruchów i stowarzyszeń ks. Adam Stachowicz. Po zakończeniu Eucharystii legioniści poprowadzili wraz z opiekunem ks. Rafałem modlitwę różańcową, następnie odśpiewali hymn legionowy i odmówili modlitwy końcowe. Druga część spotkania odbyła się w Gminnym Ośrodka Kultury. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

W górę
Ta informacjaJanina Baran


20 października 2009: Sandomierz


35. lecie parafii w sandomierskim Nadbrzeziu

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W dniu uroczystości odpustowej ku czci św. Jana Kantego, wspólnota parafialna Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu świętowała 35. lecie istnienia parafii. Z tej racji uroczystej Mszy świętej sprawowanej 20 października o godz. 11:30 przewodniczył pasterz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz. Na początku liturgii ordynariusza sandomierskiego powitał proboszcz, ks. prał. Jan Młynarczyk oraz najmłodsi parafianie. W Eucharystii uczestniczyli kapłani z dekanatu oraz pobliskich parafii, wierni oraz licznie przybyła młodzież z gimnazjum oraz dzieci ze szkoły podstawowej. W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do osoby świętego Jana Kantego, kapłana żyjącego w XV w., profesora i wykładowcy teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, odznaczającego się wielkim miłosierdziem dla ubogich. "Choć św. Jan Kanty był wielkim profesorem i wykładowcą to w swoim życiu nie myślał tylko o pracy uniwersyteckiej" - mówił w homilii ordynariusz sandomierski. "Jego przykład przypomina nam o tym, że w życiu nie wystarczy wypełniać wzorowo swoje codzienne obowiązki zawodowe, czy rodzinne. Potrzeba jeszcze dostrzegać innych ludzi, którzy żyją wokół nas i na wzór waszego patrona nieść pomoc zwłaszcza tym, którzy jej bardzo potrzebują" - podkreślił bp Nitkiewicz. Na zakończenie Eucharystii odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, a po pasterskim błogosławieństwie wszyscy obecni oddali cześć św. Janowi poprzez ucałowanie znajdujących się w świątyni jego relikwii.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


21 października 2009: Racławice


Pogrzeb księdza kanonika Mariana Marchuta

Fot. Andrzej Capiga
Fot. Andrzej CapigaPOWIĘKSZ
Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal oraz blisko pięćdziesięciu księży uczestniczyło w pogrzebie ks. kan. Mariana Marchuta, który odbył się w kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach. W uroczystości pogrzebowej wzięli także udział wierni z parafii, w których ks. Marchut pracował duszpastersko, harcerze, Bractwo Świętego Józefa z Niska oraz członkowie zespołu Pieśni i Tańca "Racławice".
"Odejście do Pana śp. księdza Mariana zgromadziło nas licznie przy jego trumnie. Razem z całą archidiecezją przemyską i diecezją sandomierską, polecamy go Bożemu Miłosierdziu, dziękując Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za wieloletnią posługę tego dobrego pasterza", powiedział na początku Mszy świętej bp Nitkiewicz.
Bp Szal, przywołał obraz płonącego przy trumnie paschału, znaku Chrystusa zmartwychwstałego, mówiąc, że ks. Marian podążał za nim całe swe życie. Ks. Stanisław Misiak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nisku, przypomniał w homilii ofiarną posługę kapłańską zmarłego.
Ks. kan. Marian Marchut urodził się 9 kwietnia 1934 roku w Wolinie. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy przyjął 1 czerwca 1958 roku w przemyskiej katedrze. Posługę duszpasterską jako wikariusz pełnił: w latach 1958-1961 w parafii Markowa, 1961-1964 w parafii Przeworsk, 1964-1665 w parafii Kuńkowce i w latach 1965-1966 w parafii Sieniawa. Następnie od roku 1966 do 1984 był administratorem parafii Manasterz k. Sieniawy. W latach 1984-1996 pełnił funkcję proboszcza w parafii Kańczuga, a od 1996 do 2004 roku był administratorem parafii Jabłonka. Od 6 lat rezydował w Racławicach jako emeryt, pomagając czynnie w parafiach dekanatu. Odszedł do Pana 18 października br.

W górę
Ta informacjaAndrzej Capiga  (e-mail)


23 października 2009: Lwów


Instytut Teologiczny we Lwowie rozpoczął działalność

Biskup Krzysztof Nitkiewicz wziął udział w inauguracji działalności Instytutu Teologicznego im. Św. Józefa Bilczewskiego, która odbyła się 23 października we Lwowie. Uroczystości przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wśród obecnych byli także: zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego kard. Lubomir Huzar, Nuncjusz Apostolski na Ukrainie oraz biskupi łacińscy tego kraju. Rektorem Instytutu, który ma kształcić kandydatów do kapłaństwa, siostry zakonne oraz świeckich, jest ks. dr Jacek Uliasz, kapłan diecezji sandomierskiej. W wygłoszonym słowie bp Krzysztof Nitkiewicz zapewnił Metropolitę Lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego o gotowości do jeszcze szerszej współpracy ze strony diecezji sandomierskiej mając na myśli fakt, że również inni kapłani zgodzili się już do prowadzenia wykładów w Instytucie Teologicznym we Lwowie. "Taka wymiana - podkreślił ordynariusz sandomierski - ubogaca obie strony i uświadamia powszechny wymiar Kościoła".

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


23 października 2009: Lublin


Jesienne Dni Biblijne w KUL Jana Pawła II

Czwarte już, jesienne Międzynarodowe Dni Biblijne odbyły się w dniach 22-23 października 2009 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Tegoroczne lubelskie sympozjum nosiło tytuł "Pomiędzy Księgą Henocha a Apokalipsą św. Jana. Apokaliptyczny wymiar teologii wczesnego judaizmu i chrześcijaństwa".
W obradach udział wzięli bibliści światowego formatu: prof. John J. Collins, obecnie wykładający Stary Testament w amerykańskim uniwersytecie Yale oraz prof. James VanderKam, wybitny znawca wczesnego judaizmu z katolickiego uniwersytetu Notre Dame w Indianie, USA. Celem sympozjum zorganizowanego przez Instytut Nauk Biblijnych KUL była refleksja nad zagadnieniami związanymi z rozumieniem tekstów apokaliptycznych w starożytnym judaizmie i chrześcijaństwie. Jak podkreślił obecny dyrektor INB, a zarazem przewodniczący polskiego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk tegoroczne sympozjum w sposób szczególny poświęcone było ks. prof. Ryszardowi Rubinkiewiczowi SDB, wieloletniemu dyrektorowi INB i członkowi Papieskiej Komisji Biblijnej. Poświęcił on większą część swojej pracy naukowej studium literatury apokaliptycznej, publikacji manuskryptów Apokalipsy Abrahama oraz relacji eschatologii Księgi Henocha do Nowego Testamentu.
Warto dodać, iż przyszłoroczne Jesienne Dni Biblijne (21-23 października 2010 r.) będą poświęcone problematyce relacji między Biblią a moralnością w oparciu o ostatni dokument Papieskiej Komisji Biblijnej "Biblia a moralność. Biblijne korzenie postępowania chrześcijańskiego". W przyszłorocznym sympozjum wezmą udział kard. William Levada, prefekt watykańskiej Kongregacji Doktryny Wiary oraz prof. Klemens Stock SJ, sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej.
Oprócz gości zagranicznych w tegorocznych obradach udział wzięli reprezentanci środowisk naukowych z m.in. Warszawy, Lublina, Olsztyna, Wrocławia, Gniezna, Krakowa, Torunia, Zielonej Góry, Łowicza. Sandomierskie i stalowowolskie środowiska naukowe reprezentował ks. prof. KUL dr hab. Roman B. Sieroń, kierownik katedry źródeł biblijnych pedagogiki katolickiej WZNoS KUL w Stalowej Woli oraz moderator Dzieła Biblijnego diecezji sandomierskiej.

W górę
Ta informacjaSekretariat Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II diecezji sandomierskiej


23 października 2009: Groble


Wystawa misyjna z racji Tygodnia Misyjnego

Fot. Kamil Olejarczyk
Fot. Kamil OlejarczykPOWIĘKSZ
Wystawę misyjną z racji przeżywanego w Kościele Tygodnia Misyjnego zorganizowano w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Groblach. Przygotowaniem wystawy zajęli się uczniowie ze szkolnej grupy misyjnej pod kierunkiem katechety ks. Łukasza Turzyńskiego. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, a także rodziców odwiedzających szkołę. Duża część eksponatów pochodziła z Madagaskaru dzięki życzliwości pracującego tam misjonarza Świętej Rodziny ks. Henryka Sawarskiego. Odwiedzającym wystawę towarzyszyła muzyka nawiązująca do tematyki misyjnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także miniatura wyspy, na której dało się zauważyć wiele eksponatów przypominających Afrykę. W intencji dzieł misyjnych oraz za wszystkich misjonarzy z diecezji w kościele parafialnym w Groblach proboszcz ks. Kazimierz Lęcznar i ks. Łukasz Turzyński odprawili Mszę świętą. Charakter misyjny miała też modlitwa różańcowa prowadzona przez dzieci w języku francuskim, włoskim, niemieckim i angielskim.

W górę
Ta informacjaKamil Olejarczyk


24 października 2009: Sandomierz, Opatów, Lipa


Jesienne szkolenia KSM

Fot. Natalia Kopeć
Fot. Natalia KopećPOWIĘKSZ
W jesiennych szkoleniach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wzięło udział 135 osób. Łącznie przeprowadzono trzy tury szkoleń: centralne warsztaty w Sandomierzu (16-18.10), które zgromadziły 91 uczestników z dwunastu parafii diecezji oraz dwa parafialne szkolenia "0" - 17 października w Opatowie (29 osób) i w dniach 23-24 października w Lipie (15 osób). Większość młodych ludzi wzięła udział w szkoleniu "0", w trakcie którego poznali oni bliżej charyzmat Stowarzyszenia. Szkolenie to jest warunkiem udziału w rekolekcjach i umożliwiania kandydatom KSM wstąpienie w poczet jego członków (po złożeniu Przyrzeczenia). Około 30 osób uczestniczyło w szkoleniach dla kandydatów na zastępowych (I i II stopnia). Są to warsztaty o charakterze praktycznym, które przygotowują do podejmowania wielu zadań w życiu parafialnym, m.in. prowadzenia spotkań formacyjnych, organizowania wieczornic czy np. imprez charytatywnych. Najbliższym wydarzeniem w życiu KSM będą rekolekcje przed Przyrzeczeniem, które odbędą się w dniach 13-15 listopada w Radomyślu.

W górę
Ta informacjaNatalia Kopeć


24 października 2009: Zaleszany


Poświęcenie kaplicy Horodyńskich w Zaleszanach

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
W sobotę 24 października bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach odrestaurowaną kaplicę rodziny Horodyńskich, której członkowie zaangażowani byli w walkę o niepodległość Polski ponosząc z tego tytułu duże ofiary. Poświęcenie zostało poprzedzone Mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja, którą koncelebrowali z Biskupem Ordynariuszem: proboszcz parafii ks. kan. Zygmunt Wandas, dziekan dekanatu gorzyckiego ks. kan. Władysław Drewniak, ks. Zygmunt Lipiec proboszcz ze Zbydniowa, ks. kan. Piotr Palacz z Kotowej Woli oraz ks. Krzysztof Sibiga, pochodzący z parafii w Zbydniowie. W modlitwie uczestniczyła społeczność z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbydniowie, która od października ubiegłego roku nosi imię Horodyńskich, przedstawiciele tego rodu, lokalne władze, Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego oraz licznie przybyli parafianie.
W wygłoszonej homilii ordynariusz sandomierski nawiązał do tematu ludzkiej egzystencji na który szczególne światło rzuca chrześcijańskie rozumienie śmierci. "Liturgia Mszy świętej, choćby była to Msza w intencji zmarłych, nie ma w sobie nic z posępnego smutku, czy bezsilnego opłakiwania kogoś kto odszedł z tego świata. Liturgia głosi prawdę o zmartwychwstaniu, o życiu, bo przecież Chrystus powstał z martwych i wszyscy, którzy w Niego wierzą, pójdą Jego drogą. A jeśli ktoś płacze, to Bóg osusza jego łzy i daje pewność, że kiedyś w wieczności wszyscy spotkamy się ponownie".
Po zakończonej Eucharystii wszyscy obecni udali się procesyjnie na cmentarz parafialny, gdzie została poświęcona odnowiona kaplica rodu Horodyńskich. Kaplica powstała w roku 1871 i jest miejscem spoczynku pięciu pokoleń rodziny Horodyńskich, której dzieje wpisały się mocno w historię Polski, regionu i lokalnej społeczności. W ostatnim czasie została odremontowana wspólnymi siłami parafii w Zaleszanach, Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego oraz rodziny Horodyńskich. W imieniu rodziny wdzięczność wszystkim obecnym za pomoc i modlitwę wyraziła Teresa Horodyńska - Ledóchowska. Na zakończenie uroczystości w budynku szkoły podstawowej w Zbydniowie odbył się program artystyczny o tematyce patriotycznej, który zaprezentowały dzieci.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


24 października 2009: Tarnobrzeg


Zlot generalny Legionu Maryi tarnobrzeskiej kurii

Fot. Andrzej Bucior
Fot. Andrzej BuciorPOWIĘKSZ
Zlot generalny Legionu Maryi tarnobrzeskiej kurii - komicjum odbył się 24 października w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Spotkanie rozpoczęło się modlitwami legionowymi w Kaplicy Wieczystej Adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwy poprowadziła siostra prezydent kurii Marianna Chrobak. Obecnych było blisko 90 osób z grup należących do Kurii Tarnobrzeg oraz goście z Kurii z Janowa Lubelskiego, z Ostrowca Świętokrzyskiego i Zaleszan. W dolnym kościele odprawiona została Msza święta w intencji Legionu przez 5 kapłanów - opiekunów duchowych i sympatyków Legionu. W homilii ks. Rafał Cudziło ukazał Maryję jako wzór wierności dla kapłanów i wiernych świeckich. Radził zgromadzonym, aby tak jak Maryja biegnąc do krewnej Elżbiety, biegli i pomagali innym. Kaznodzieja mówił, że każda najmniejsza rzecz uczyniona z miłością dla drugiego człowieka jest uczynkiem dla Boga. Na wspólnej agapie oprócz posiłku odbyło się dzielenie świadectwami z różnych grup oraz religijne śpiewy ku pokrzepieniu serc. Podczas spotkania siostra prezydent Chrobak odczytała przygotowany referat na temat św. Jana Marii Vianney'a - wzoru zarówno dla kapłanów jak i świeckich.

W górę
Ta informacjaAndrzej Bucior


25 października 2009: Sandomierz


15 alumnów Seminarium Duchownego otrzymało sutanny

Fot. Marcin Biegas
Fot. Marcin BiegasPOWIĘKSZ
W niedzielę 25 października 15 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, otrzymało z rąk bp. Krzysztofa Nitkiewicza strój duchowny, zewnętrzny znak przynależności do Jezusa Chrystusa. Uroczystość odbyła się podczas Mszy świętej sprawowanej w kościele seminaryjnym pw. Św. Michała Archanioła pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej, który dokonał także poświęcenia stroju duchownego. W liturgii uczestniczyli wychowawcy i profesorowie sandomierskiego seminarium, księża proboszczowie alumnów trzeciego roku, a także bliska rodzina i przyjaciele nowoobłóczonych. W homilii Biskup Ordynariusz podkreślił, że przygotowanie do kapłaństwa i wykonywanie władzy święceń, musi iść zawsze w parze z intensywną i ufną modlitwą. Na zakończenie Mszy świętej alumni trzeciego roku wyrazili swoją wdzięczność księdzu biskupowi, kapłanom, ojcom duchownym, profesorom i wykładowcom WSD, na czele z księdzem rektorem oraz wszystkim przybyłym.
Dzień wcześniej, podczas Mszy świętej sprawowanej również w kościele seminaryjnym, alumni piątego roku zostali włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Ceremonia, której przewodniczył bp Edward Frankowski, zakończyła jesienne rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym, które trwały od 20 października.

W górę
Ta informacjaWojciech Kania


25 października 2009: Koprzywnica


Bp Nitkiewicz: Rok Kapłański służy budowaniu współpracy

Fot. Ks. Michał Szawan
Fot. Ks. Michał SzawanPOWIĘKSZ
Odnowiony obraz Matki Bożej Różańcowej w pocysterskim kościele pw. Św. Floriana oraz odrestaurowaną dzwonnicę w parafii Matki Bożej Różańcowej poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz, podczas swojej pierwszej wizyty duszpasterskiej w Koprzywnicy, którą złożył w niedzielę 25 października.
W wygłoszonym słowie Bożym ordynariusz nawiązał do przeżywanego Roku Kapłańskiego, również z tej racji, iż w niedzielę 25 października we wszystkich parafiach naszej diecezji został odczytany jego List Pasterski ukazujący znaczenie kapłaństwa oraz przykład życia św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Odwołując się do niedzielnej Ewangelii biskup przypomniał, iż kapłan jest powołany do tego, aby dodawać wiernym otuchy, podnosić z upadków w sakramencie pokuty i pojednania oraz nieustannie ukierunkowywać samego siebie i innych na Chrystusa. Wezwał także do dziękczynienia za liczne powołania w Polsce, a jednocześnie do wytrwałej modlitwy, aby w przyszłości ich nie zabrakło. Podkreślił przy tym konieczność ścisłej współpracy pomiędzy wiernymi oraz ich duszpasterzami. "Życie parafialne tworzone jest na bazie współpracy pomiędzy świeckimi oraz pełniącymi wśród nich posługę kapłanami" - mówił bp Nitkiewicz. "Przeżywany Rok Kapłański ma również służyć temu, aby relacje pomiędzy wiernymi oraz ich duszpasterzami stawały się coraz bardziej twórcze. Możliwe jest to tylko wówczas, gdy istnieje dialog oraz wzajemne zrozumienie" - podkreślił ordynariusz.
Podczas Mszy świętych sprawowanych w obydwu wspólnotach, biskup dokonał poświęcenia zabytkowej dzwonnicy w parafii Matki Bożej Różańcowej (połowę ofiar złożyli parafianie, a pozostałe środki przekazał Urząd Miasta i Gminy w Koprzywnicy) oraz datowanego na początek XVIII w. ołtarza Matki Bożej Różańcowej w parafii Św. Floriana, którego konserwację w całości pokryli parafianie. Poświęceniu ołtarza w pocysterskiej świątyni towarzyszyła konferencja nt. "Koprzywnica - 800 lat na szlaku cysterskim, odkrycia, badania, prace, projekty", podczas której prelegenci zaprezentowali najnowsze odkrycia archeologiczne związane z cysterskim klasztorem oraz wyniki prac konserwatorskich dokonanych w świątyni w latach 2008/2009.

W górę
Ta informacjaKs. Michał Szawan


25 października 2009: Sandomierz


Nowy sezon teatru im. Jana Pawła II

Fot. Alicja Trześniowska
Fot. Alicja TrześniowskaPOWIĘKSZ
Teatr Sakralno-Dramatyczny im. Jana Pawła II, działający od 28 lat w diecezji sandomierskiej, rozpoczął nowy sezon premierą spektaklu "Anioł". Równocześnie prezentuje on w kościołach diecezji sandomierskiej, radomskiej i krakowskiej sztukę "Fatima", zbliżając się do jej dwusetnego spektaklu. Trwają także prace adaptacyjne "Króla Edypa" Sofoklesa oraz intensywne próby do nowej premiery "Przed sklepem jubilerskim", sztuki Karola Wojtyły. Na zamówienie szkół będzie także prezentowany spektakl "Cierpiący. Sprawiedliwy" osnuty na kanwie "Hioba" Karola Wojtyły. Teatr Sakralno-Dramatyczny im. Jana Pawła powstał z inicjatywy ks. Zygmunta Wnukowskiego w 1981 roku. Inspirowany twórczością Karola Wojtyły był również wyrazem buntu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Ojczyźnie. Celem działalności teatru jest ukazywanie prawdy Bożej i zbawienia jako ostatecznego celu człowieka. Teatr uczy, wychowuje, budzi sumienia, wzrusza, a nawet ratuje życie ludzkie, świadczą o tym liczne wypowiedzi, recenzje i wpisy widzów do kroniki teatru. Zdobył nagrody na festiwalach i przeglądach, otrzymał wyróżnienie uniwersyteckie.

W górę
Ta informacjaAlicja Trześniowska


25 października 2009: Zaleszany


Procesja Różańcowa w Zaleszanach

Prawie pół tysiąca osób wzięło udział w procesji różańcowej ulicami parafii Zaleszany w mglisty, niedzielny wieczór 25 października. Na początku procesji podążała figura Matki Bożej Różańcowej niesiona przez siostry i braci z Legionu Maryi w otoczeniu płonących pochodni trzymanych przez młodzież oazową. Początek procesji miał miejsce przy wybudowanej w tym roku kapliczce Matki Bożej z Otwartym Sercem na tzw. Łączkach. Procesję zakończono przy wybudowanej również w tym roku kapliczce Matki Bożej Wniebowziętej w Kępiu Zaleszańskim. Poszczególne dziesiątki śpiewanej modlitwy różańcowej przeplatał śpiew pieśni maryjnych i pielgrzymkowych. Młodzież z Ruchu Światło-Życie oraz Młodzieżowego Legionu Maryi prowadziła wspólny śpiew przy dźwiękach gitar. Przy każdej kapliczce na pięciokilometrowej trasie procesja zatrzymywała się, aby kolejny przedstawiciel wspólnoty parafialnej odczytał wiersz ku czci Matki Bożej. Przebieg procesji zabezpieczyła Ochotnicza Straż Pożarna z Zaleszan i Kępia Zaleszańskiego oraz porządkowi z oazy i Legionu Młodzieżowego. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski oraz błogosławieństwo. Procesja Różańcowa w parafii Zaleszany została zorganizowana po raz drugi w ostatnią niedzielę października. Stanowi ona zakończenie prawie 100 nabożeństw prowadzonych przy parafialnych kapliczkach od kwietnia do października.

W górę
Ta informacjaKs. Rafał Cudziło


25 października 2009: Radomyśl


W Radomyślu odbyła się Szkoła Ceremoniarza

Fot. Ks. Witold Szczur
Fot. Ks. Witold SzczurPOWIĘKSZ
Pierwsza z pięciu sesji Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza odbyła się w Domu Rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem w dniach od 23 do 25 października 2009 roku. W spotkaniu wzięło udział 48 lektorów z 16 parafii diecezji. Najliczniej reprezentowany był dekanat Janów Lubelski, z którego swoich przedstawicieli miało pięć parafii. Zajęcia zainaugurowano uroczyście Mszą świętą w piątkowy wieczór. Szkołę poprowadził ks. Ryszard Podleski, diecezjalny duszpasterz LSO. W zajęciach pomagali ks. Adam Stachowicz i ks. Witold Szczur. Następne spotkanie w Szkole Ceremoniarza odbędzie się w dniach 4-6 grudnia 2009. Organizatorzy zapraszają do udziału w formacji wszystkich lektorów, którzy są w drugiej klasie gimnazjum, a także starszych. Równolegle ze Szkołą Ceremoniarza w Radomyślu prowadzone są warsztaty muzyczne dla zespołów śpiewaczych i scholi. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszystkie dziewczęta zaangażowane w śpiew w scholach parafialnych i szkolnych. Uczestnikami spotkań mogą być dziewczyny z pierwszej klasy gimnazjum oraz starsze. Szkołę dla scholi prowadzi ks. Michał Wrona, duszpasterz diecezjalny zespołów śpiewaczych.

W górę
Ta informacjaKs. Witold Szczur


25 października 2009: Koprzywnica


Zlot generalny Legionu Maryi kurii Koprzywnica

W niedzielne popołudnie 25 października 2009 roku bracia i siostry legionowi z kurii Koprzywnica licznie uczestniczyli w swoim dorocznym zlocie. Ponad 70 osób zebrało się w kościele Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy, by rozpocząć spotkanie od modlitw wstępnych i części różańca. Eucharystii przewodniczył kierownik duchowy Legionu Maryi ks. Rafał Cudziło. W homilii ks. Cudziło zachęcał do wierności przyrzeczeniu legionowemu oraz do wpatrywania się w postawę Matki Najświętszej i naśladowanie Jej cnót. Ponadto wskazał, że ruch legionowy to połączenie modlitwy i pracy w duchu służby Matki Najświętszej. Mszę świętą koncelebrował ks. Jerzy Rybusiński - proboszcz i opiekun Legionu Maryi z Kurozwęk. Po Mszy świętej w Domu Ludowym odbyła się agapa, w czasie której śpiewano pieśni religijne oraz biesiadne, a kilka osób złożyło świadectwo. Na zlot generalny do Koprzywnicy przybyli również przedstawiciele innych kurii Legionu Maryi z diecezji, członkowie zarządu komicjum oraz członkowie Młodzieżowego Prezydium legionu Maryi w Zaleszanach. Kuria Koprzywnica liczy siedem prezydiów. Większość z nich powstało w ostatnich trzech latach. Cieszy fakt, że ciągle nowi członkowie zasilają szeregi legionistów.

W górę
Ta informacjaMaria Gawrońska


27 października 2009: Stalowa Wola


Spotkanie członków Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli

Fot. Janusz Kuchno
Fot. Janusz KuchnoPOWIĘKSZ
Na terenie Campusu Uniwersyteckiego Wydziałów Zamiejscowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli, odbyło się spotkanie członków kapituły kościoła konkatedralnego Matki Bożej Królowej Polski. Udział w pierwszym w diecezji tego typu spotkaniu, wzięło udział ok. 40 kapłanów. Obrady rozpoczęto od modlitwy za kapłanów diecezji sandomierskiej w kaplicy akademickiej, którą przed wystawionym Najświętszym Sakramentem poprowadził dziekan kapituły ks. prałat Jan Kozioł. Kolejnym punktem programu był wykład w sali Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie ks. prof. dr. hab. Stanisława Tymosza pt. "Prawne aspekty Kapituły". Ksiądz profesor ukazał tło historyczne, uwarunkowania prawne oraz rolę i zadania członków kapituły w perspektywie przeżywanego Roku Kapłańskiego. Zwieńczeniem spotkania było słowo pasterskie bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Ordynariusz Sandomierski podziękował księżom prałatom i kanonikom kapitulnym za ich ofiarną posługę w diecezji. Zaproponował jednocześnie, aby pod patronatem kapituły stalowowolskiej powstało przy bazylice konkatedralnej Muzeum Jana Pawła II, który dokonał poświęcenia tej świątyni. Propozycja została przyjęta brawami. Spotkanie zakończono wspólnym obiadem, w którym uczestniczył także bp Stanisław Stolarik ze Słowacji. Bezpośrednio po obiedzie bp Krzysztof Nitkiewicz udał się do konkatedry w celu obejrzenia razem z księdzem proboszczem Edwardem Madejem, będącym kantorem Kapituły Konkatedralnej oraz z jej dziekanem i scholastykiem, pomieszczeń, które mogłyby służyć jako sale muzealne.

W górę
Ta informacjaKs. Mariusz Kozłowski


28 października 2009: Rytwiany


Konferencja "Sacro" w Pustelni Złotego Lasu

Fot. Ks. Tomasz Lis
Fot. Ks. Tomasz LisPOWIĘKSZ
W środę, 28 października 2009 roku w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbyło się Seminarium SACRO poświęcone budowie, renowacji i zabezpieczeniu obiektów sakralnych. Na spotkanie przybyło ponad 40 księży proboszczów z kilku diecezji, przedstawiciele Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków, osoby reprezentujące firmy świadczące usługi w dziale sakralnym oraz wielu gości zainteresowanych tematyką konferencji. Gościem specjalnym konferencji był biskup Krzysztof Nitkiewicz, który zwracając się do wszystkich przybyłych podkreślił ważność troski o zabytki, zwłaszcza sakralne, gdyż są one dziedzictwem wiary wielu pokoleń i jednocześnie ważnym elementem ewangelizacyjnym Kościoła.
Pierwszą część seminarium rozpoczął wykład Dominiki Żak - Rosowskiej z Urzędu Miasta w Sandomierzu przedstawiający zasady formalno-prawne pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na dofinansowania projektów związanych z obiektami sakralnymi. Następnie swoje produkty i usługi zaprezentowały zaproszone firmy specjalizujące się w działalności związanej z budową, konserwacją i zabezpieczaniem obiektów kościelnych. Każda prezentacja kończyła się dyskusją prelegentów z przybyłymi gośćmi.
Ks. Andrzej Rusak, konserwator diecezjalny oraz opiekun merytoryczny spotkania zaznaczył, iż seminaria tego typu mają na celu praktyczną pomoc dla duchownych, którzy borykają się z trudnym zadaniem konserwacji sakralnych zabytków. "Podczas takich spotkań - dodała Monika Adamiak, przedstawicielka firmy Virtus i zarazem organizatorka seminarium - jest umożliwienie gospodarzom parafii oraz osobom odpowiedzialnym za budowę i rozbudowę obiektów sakralnych zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami materiałowymi, technicznymi, ekonomicznymi i artystycznymi w budownictwie sakralnym. Dokładamy starań, aby każde spotkanie nie było tylko prezentacją firm, ale przede wszystkim, aby niosło ze sobą rady i podpowiedzi w konkretnych zagadnieniach sztuki sakralnej".

W górę
Ta informacjaKs. Tomasz Lis  (e-mail)


31 października 2009: Nagorzyce


Szkolne Koło Caritas z "Ekonomika" w Nagorzycach

Fot. jr
Fot. jrPOWIĘKSZ
Młodzież Szkolnego Koła "Caritas" z Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu uczestniczyła w integracyjno - formacyjnym szkoleniu zorganizowanym w Nagorzycach. W dniach 30 - 31 października 2009 roku 33 członków Koła we współpracy z Diecezjalnym Caritas i Wyższym Seminarium Duchownym mogło poprzez modlitwę, zabawę i zajęcia szkoleniowe poznawać wartość chrześcijańskiej pomocy. Klerycy włączając młodzież w modlitwę i zabawę ukazali potrzebę dzielenia się radością z przeżywanej wiary i młodości. Ks. Tomasz Szostek wicedyrektor Caritas diecezji sandomierskiej przybliżył uczniom ideę wolontariatu i omówił zasady przedświątecznej zbiórki żywności. Szkolne Koło Caritas liczy ponad pięćdziesięciu członków aktywnie włączających się w akcje na rzecz potrzebujących - poprzez udział w zbiórkach żywności, akcjach organizowanych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej jak też regularne wyjazdy do domów dziecka. Opiekunami Koła są s. Grażyna Chrobak i ks. Jerzy Dąbek.

W górę
Ta informacjajrW górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2016 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 31 lipca 2013, godz. 16:56